Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Péče o králíčka

 

Péče o Teddy králíčky

Naši králíčci bydlí v dřevěné králíkárně s prostornými kotci, mimo povětrnostní vlivy a průvan. Mladí králíčci jsou odchováváni v bytě a přivyknutí na běžný ruch domácnosti. Našim chlupatým mazlíčkům dopřáváme, za příznivého počasí možnost proběhnutí v ohrádce na zahradě, za škaredého počasí v domě. Králíčci jsou zvyklí na pejsky, kočky a děti. Jsou pravidelně česáni a zvyklí čistotě.
 
Hlavní složkou krmení je kvalitní luční seno a jako krmnou směs dáváme granule a směs ovoce pro zakrslé králíčky. Pro zpestření dostávají králíčci mrkev a jablko. Na obrušování zoubků větvičky ovocných stromů nebo suchý chléb.
 
Mladé králíčky odstavujeme v 6. -7. týdnech (dřívější odběr není možný). Před odběrem jsou králíčci přeléčeni proti kokcidióze. Každý králíček si odveze rodokmen (informativní výpis předků), očkovací průkaz (králíčci starší 10. týdnů), základní rady pro chov králíčků a vzorek krmiva, na který je králíček zvyklý.
 
 

JAK KRÁLÍČKA UBYTOVAT

Rozměry klece pro jednoho Teddy králíčka by měly být alespoň 70 x 50 cm. Na dno králičí klece můžeme dát kobereček nebo slaměnou rohož. Do rohu plastové WC (do kterého můžeme dát: peletky (dřevěné válečky) nebo kukuřičnou podestýlku. Králíček je čistotný, bude WC používat a nebude špinit koberec. Dále do klece patří miska na krmnou směs, napáječka a jesličky na seno.
 

JAK KRÁLÍČKA KRMIT

Pro králíčky platí zásada, že hlavní složkou krmiva je SENO. Seno můžete v létě nasušit (pozor na příliš čerstvé seno!, to nikdy králíčkovi nepodávejte, seno má být „odpočaté“), nebo jej můžete koupit i balené ve zverimexech nebo marketech. Jako krmnou směs můžete použít některou z průmyslově vyráběných, určených pro hlodavce, nejlépe přímo pro zakrslé králíčky. Pokud bude mít králíček sklon k obezitě omezte v krmení ovoce (cukr) a oříšky (tuk). Pro obrušování zubů dávejte větvičky ovocných stromů nebo minerální kameny, popřípadě občas tvrdé pečivo (chléb). Nutný je stálý přístup k čisté pitné vodě (velmi vhodné je vodu ošetřit přípravkem "Acidomid K" - pro posílení imunity králíčka a jako prevence proti kokcidiím).
 

ZDRAVÍ – VETERINÁRNÍ PÉČE

 
Preventivní péče – v 10 týdnech a pak co půl roku nechte králíčka očkovat proti moru a myxomatóze (obě tato onemocnění jsou pro králíčka téměř vždy smrtelná, proto očkování nepodceňujte). 2 - 4 x ročně přeléčete králíčka proti kokcidióze (prostředek proti kokcidióze vám prodá veterinář). Kontrolujte drápky králíčka, příliš dlouhé drápky je nutné zkrátit (pokud si na to netroufnete sami, udělá to veterinář). Pro pravidelné zabrušování hlodavých zubů dávejte králíčkovi větvičky z ovocných stromů či tvrdý chléb. Také můžete vyzkoušet některý z průmyslově vyráběných „obrušovačů“, které králíčkům většinou moc chutnají a většinou jsou i přísuenm vitamínů a minerálů. Pokud se přesto stane, že hlodavé zuby přerostou (při správné péči se to však nestává), pomůže opět veterinář.
 
 
DALŠÍ PÉČE
 
Váš Teddy je dlouhosrstým plemenem. Proto je nutné občas králíčka česat, aby srst neplstnatěla (správná struktura srsti nemá velký sklon k plstnatění, ale i tak je třeba několikrát týdně ji pročesat, a dbát a kontrolovat i místa méně přístupná – pod krkem, pod tlapkama, u ocásku…). Na pročesání je vhodný kovový hřeben. Přestože králíček bude bydlet ve své kleci či králíkárně, dopřejte mu pohyb v podobě výběhu po místnosti (nebo alespoň vyhrazené části místnosti), v létě jej můžete brát třeba i na zahrádku. Při pouštění králíčka proběhnout po místnosti dávejte pozor na zdroje nebezpečí, jako jsou elektrické šňůry, jedovaté rostliny (např. filodendron, konvalinka, břečťan, náprstník, vánoční hvězda a defenbachie)...
 
DALŠÍ RADY A NÁVODY NALEZNETE NA WWW.KRALICI.CZ
Jak naučit králíčka na záchůdek
Naši králíčci jsou většinou na záchůdek naučeni. Malé králíčky to učí samice, ale někdy se stane, že některý králíček to neumí. Pokud mám králíčka v kleci samotného, dám mu záchůdek do toho rohu do kterého chodí dělat potřebu. Do záchůdku mu dám pár bobků, aby v tom místě cítil svůj pach. Většinou to králíček rychle pochopí a chodí dělat potřebu na dané místo. Pokud to králíček stále nechápe dám mu na chvili peletky po celé kleci, po pár dnech jen na půlku a nakonec mu tam dám trošku větší záchudek. Někdy pomůže pokud mu nad záchůdek dáte jesličky ze senem, králíček rád při jídle bobkuje. Také se mi osvědčilo dát nezbedného králíčka k čistotnému králíčkovi ( po 14 dnech bez problémů chodil na záchůdek) ... Chce to trpělivost a vypozorovat, co na vašeho králíčka platí.
 
 
 
 
                                                                                          
TOPlist