Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Péče o morčátko

Péče o morčátka

 
Naše morčátka bydlí v prostorných klecích, či boxech. Morčátka jsou tvorové velice společenští, takže bydlí většinou po 3, podle toho jak se které morčátka snesou, ale vetšinou v tom není problém. Mladé morčátka a samičky před porodem mám v místnosti, kde většinu dne pobýváme. Mladí prcci si zvyknou na ruch a krmení a samičky mám pod dozorem. Za hezkého počasí pouštím morčátka na pastvu ;) milují volný pohyb a dovádění v trávě. Morčátka jsou zvyklé na psi, kočky a děti.
 
Hlavní složkou krmení je kvalitní luční seno a jako krmnou směs dáváme granule, trávu a ovoce se zeleninou. Snažíme se aby morčátka měli dostatek vitamínů a minerálů. Nejoblíbenější pochoutkou našich morčátek jsou pampeliškové listy, okurek, a paprika ;)
 
Mladé morčátka odstavujeme nejdříve ve 4 týdnech (dřívější odběr není možný). Morčátko musí být v dobré kondici a musí mít min. 250g. Začínajícím chovatelům dáme základní rady, vzorek krmiva, na který je morčátko zvyklé.
 
 

JAK KRÁLÍČKA UBYTOVAT

Rozměry klece pro jedno morčátko by měly být alespoň 60 x 40 cm. Na dno můžete použít piliny (nejsou moc vhodné, práší a nepohlcují pachy), dřevěné peletky ( dobře pohlcují pachy, ale jsou dost tvrdé), a nejvhodnější je ASAN ( výborně pohlcuje pachy, je měkoučký, takže se po něm dobře běhá a morčátka si nezraní tlapičky)  Dále do klece patří miska na krmnou směs, zeleninu a ovoce, napáječka a jesličky na seno.
 
 
DALŠÍ PÉČE
 
Dlouhosrstá morčátka vyžadují občas pročesat, morčátku se to asi ze začátku nebude líbit ,ale pravidelným česáním si zvykne a když u toho dostane i nějakou mlsku tak se bude i těšit. 
Pokud je morčátko špinavé nabo trošku zapáchá, můžete ho vykoupat. Prodávají se speciální šampony pro morčátka ( my použváme i velice jemný šampon pro koťátka, je lépe k sehnání).

 

NEMOCI Morčák
 
Zdravé morčátko by nemělo mít výtok z očí či nosu, v kožíšku nesmí mít holá místa, stroupky nebo parazity. Je také potřeba zkontrolovat zda nemá morčátko průjem. U morčátek mají všechny nemoci hodně rychlý průběh, proto pokud zpozorujete nějaké zdravotní potíže je nejlépe vyhledat veterináře.
Nemoci a parazity najdete lépe popsané zde

 

TOPlist