Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Péče o osmáka

Osmácijsou společenská zvířátka, proto je možné ( i vhodné) je chovat alespoň ve dvou. Jsou to denní tvorové, proto se nemusíte bát celonočního dovádění.

Strava

Osmáci v přírodě žijí ve velmi drsných podmínkách , kde nejsou přílis kvalitní zdroje a dokážou si vystačit s málem. V přírodě se živí zejména sochou tráchou, kůrou, semeny rostlin či drobnými plody. Nadbytek jim škodí, proto musíme dávat pozor co jim dáváme. Osmáci NESMÍ CUKR! který nedokáží zpracovat a pak trpí cukrovkou.

Naprosto nevhodné jsou směsky pro hlodavce s vysokým obsahem kukuřice a slunečnicových semen, extrudovaných obarvených kousků a tzv. „směsky pro činčily“ se sušeným ovocem. Ovšem i u směsek speciálně určených pro osmáky si musíme dávat pozor, neboť výrobci jsou schopni do nich nacpat oříšky, hrozinky, med a podobné nesmysly a ještě se s klidem tvářit že právě jejich směska je pro osmáky ta nejvhodnější. Proto si mícháme vlastní krmnou směsku.

Pro osmáky je nejlepší přírodní potrava – seno, bylinky, květy, zelenina, trávy, kůra, listí a větve. Všechna ostatní potrava (obilniny, semena, olejniny) je doplněk a na to musíme myslet při sestavování osmáčího jídelníčku.

Základní složkou potravy je kvalitní seno!

Vzhledem ke svým sklonům k cukrovce by osmáci měli být krmeni stravou obsahující cukr v co nejmenší míře. To tím pádem vylučuje z pravidelného jídelníčku ovoce, které by mělo být podáváno jenom velice zřídka (ideálně vůbec) jako pamlsek (například kousek jablka). Naopak by osmáci měli dostávat zeleninu (čekanka, paprika, kedlubnovou nať, nehnojené saláty,...), květiny (pampeliška, řebříček, jitrocel...) bylinky (petrželí, bazalka...), květy (květy slunečnice, měsíčku, sedmikrásky...), trávy (poháňka, kostřava, srha...) a čerstvé větve (líska, lípa, jabloň...) s listy a pupeny. Ovšem pozor na čerstvou stravu, pokud na ní  není osmák zvyklý může mu přivodit zažívací potíže a dokonce může uhynout. Proto  vše po menším množství odzkoušet a navykat.

velmi hezky zpracovaný seznam co je pro osmáčky vhodné a co né naleznete ZDE

 

Ubytování

Osmáci jsou velmi aktivní hlodavci. Njvhodnější jsou ubykace, kde budou mít dostatek možností pro vyžití. Klec s několika patry, průlezkami, s domečkem na schovávání a teké velmi oblíbený je kolotoč. Osmák který se nudí Vám začne ohlodávat vše co bude k dispozici, proto mu v kleci dejte dostatek prostoru k této činnosti, vetvičky, klacíky apod.

Nejvhodnější jsou pro osmáky vytrýny nebo dřevěné klece, které budo vyrobeny přesně podle požadavků osmáků. Osvědčilo se i akvárium v kombinaci s klecí. Nejsou moc vhodné plastová dna, osmáci je velmi snadno okoušou. Velkou výhodou jsou vyšší vaničky, osmáci mají velkou zálibu v hrabání a nevyhazují tak podestýlku z klece.

 

 

TOPlist